ConstantaCS Community
Bine ati venit pe ConstantaCS Community !

Recrutam orice tip de servere, pentru recrutari inregistrati-va si faceti o cerere la sectiunea Serverul Tau !

Pentru a vedea tot forumul si pentru a avea acces la toate optiunile forumului va rugam sa va INREGISTRATI !

Va multumim pentru intelegere !

Noul Oltchim De cinci Stele

In jos

Noul Oltchim De cinci Stele

Mesaj Scris de wiNz0r la data de Lun Iul 18, 2011 8:52 am

Radu Voina este pentru al patrulea sezon pe banca Oltchimului, însă numai două le-a început încă din prima zi, cel din 2009 şi prezentul. În general, antrenorul formaţiei vâlcene evită să vorbească despre obiective sau aşteptări, însă înaintea ediţiei 2011-2012 spune răspicat că ţelul lui şi al echipei este să ajungă din nou în finala Ligii Campionilor şi să o şi câştige. Pentru început, Radu Voina s-a declarat mulţumit de lotul avut la dispoziţie.

Şi în 2009 aţi început pregătirile tot la malul mării, pe plaja din Constanţa. Sunteţi conservator din acest punct de vedere?
Uitată poate de mulţi, pregătirea pe nisip la început de sezon este foarte bună din punctul meu de vedere. Am preferat tot Hotelul "Sport" şi plaja din apropiere, pentru că este mai puţină lume decât în Mamaia şi ne putem pregăti în linişte.

Există însă vreo diferenţă între precedentul stagiu şi cel de acum?
Există! Faţă de 2009, acum am fost şi eu consultat în anumite probleme, toate lucrurile din această vară le-am făcut împreună cu oamenii din conducere.

"Pe hârtie, Oltchim este mai bună"
Sunteţi mulţumit de lotul avut la dispoziţie? Aţi mai fi dorit pe cineva?
Toate jucătoarele pe care le‑am dat pe o listă au fost aduse la Vâlcea. Bulatovic nu avea cum să vină. Aveam nevoie de o reîmprospătare a lotului. În plus, s-a mai redus şi numărul de jucătoare, era foarte greu să lucrezi într-o sală cu 22-23 de handbaliste, nici ele între ele nu aveau spaţiu. Plus că mereu şapte-opt jucătoare rămâneau în tribune, care teoretic erau împotriva mea. Important pentru fiecare este să joace, este spre binele fiecăreia.

O întrebare devenită deja clasică: este Oltchimul de acum mai puternic decât cel din anii precedenţi?
Teoretic, pe hârtie, stăm mai bine, avem acum un lot echilibrat pe toate posturile. Aşteptăm ca şi nivelul să fie mai ridicat. De fapt, toate schimbările au fost făcute pentru ca lucrurile să meargă mult mai bine decât în ultimii ani.

Ce le-aţi spus jucătoarelor înainte de a pleca la drum în noul sezon?
Am încercat să le transmit că acum e momentul să arătăm ce putem. Acum este momentul nostru ori niciodată. Am fost chiar mai dur şi le-am spus că ajungem ori la bal, ori la spital. Nu ştim ce va fi în viitor, vor mai trece şi anii peste anumite jucătoare, astfel că trebuie să atacăm acum câştigarea Ligii Campionilor.

Schimbă sistemul de apărare
Cine ar putea fi revelaţia?
Echipa. Absolut toate jucătoarele sunt importante.

Vom vedea schimbări şi în joc?
Cu siguranţă. Ne gândim foarte mult să schimbăm sistemul de apărare, să trecem la o defensivă cinci plus unu sau chiar 3-2-1. Facem strategia şi în funcţie de profilul de handbaliste pe care le avem la dispoziţie, iar aceste sisteme cred că ni se potrivesc.

Cum vi se pare regula cu maximum trei jucătoare din străinătate pe foaia de joc, indiferent dacă au statut de comunitare sau extracomunitare?
Noi avem cinci jucătoare de peste hotare în lot, dar nu ne considerăm prejudiciaţi. Este o măsură bună, venită în sprijinul echipelor naţionale.

Ekaterina Vetkova
A venit la Oltchim de la Zvezda, echipă cu care a câştigat Liga Campionilor în 2008. Un an mai târziu, pivotul devenea şi campioană mondială cu Rusia

Oana Chirilă
S-a transferat la Oltchim după ce a jucat finala Champions League cu Itxako, în mai, împotriva lui Larvik

Sanela Knezovic
A jucat în ultimele sezoane la Buducnost şi este titularul postului în naţionala Croaţiei

Aurelia Brădeanu
A venit după şapte ani petrecuţi la Györ, echipă cu care a ajuns până în finala Champions League (2009)

Marija Jovanovic
Supranumită şi noua Bojana Popovic a muntenegrenilor, a fost adusă de la Buducnost, echipă cu care a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor

Ieri, fetele de la Oltchim au avut de dimineaţă o sesiune de pregătire pe plaja din Năvodar
wiNz0r

masculin

Reputatie : 1

Data De Inscriere : 08/12/2010

http://constantacs.forumz.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum